Anne Baba ve Çocuk Aktiviteleri

ANNE – BABA ve ÇOCUK AKTİVİTELERİ

Oyun çocuklar için hayatın da önemli bir yere sahiptir. Yetişkinler için sadece eğlence gibi görünse de oyun ve oyuncaklar çocuğun bilişsel, duygusal, sosyal gelişimi için önemlidir. Çünkü çocuklar oyunlar sayesinde hayatı keşfeder, becerilerini geliştirir ve daha da önemlisi duygularla baş etmeyi öğrenirler. Tüm ailenin katıldığı oyunlar ise aile içi iletişimi ve ilişkileri güçlendirir.

1.     Dans partisi: Günün moda şarkılarından biri eşliğinde çocuğunuzla dans edin. Özellikle de çocuğunuz bale ya da başka bir dans türünü öğrenmekteyse, siz de onunla birlikte hareketleri yapmaya çalışın.

 1. Ailece filmler izleyin:Çeşitli animasyon ve komedi filmleri ailece hem keyifli vakit geçirmenize hem de film kültürünüzün artmasına yardımcı olur. İzleyeceğiniz filmi hep birlikte seçin ve filmin ardından film üzerine küçük sohbetler yapın.
 1. Müzeleri ve tarihi yerleri ziyaret edin:Ailece tarihi kültürel miras alanlarına yapacağınız bu etkinlikler ile hem çocuklarınızın kültür ve tarih hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilir hem de yeni yerler keşfederek ufkunun açılmasına yardımcı olabilirsiniz.
 1. Birlikte yemek pişirin:Evde yapacağınız yemekleri ailecek yapın. Ebeveynler kesme, doğrama işlerini yaparken çocuklar karıştırma gibi işlemleri yapabilir. Bu sayede organizasyon bilinci çocuğa aşılanır ve birlikte yapılan yemeğin lezzeti de bir o kadar lezzetli olur.
 1. Ailece masa oyunları oynayın:Piyasada bulunan çok çeşitli masa oyunlarından birini edinin ve ailece gruplar oluşturarak bu oyunları oynayın. Hem çocuklarınızın  Yeni bilgiler edinmesine yardımcı olabilirsiniz.
 1. Bir hikaye yazın:Önce anne, sonra baba, sonra çocuklar… Herkes farklı bir cümle yazsın ve arkadan gelen bu cümleyi devam ettirmeye çalışsın. Sonunda ortaya çıkan hikayeyi okuyun ve eğlenin.
 1. Birlikte bitki yetiştirin: Aldığınız bir çiçek fidesini veya ortamınız varsa ağaç fidanını hep birlikte ekin. Ektiğiniz çiçeğe veya fidana bir isim verin ve büyümesi için yapılması gerekenleri anlatın.
 1. Hayvan barınağına gidin:Çocuğunuza hayvan sevgisi aşılamak için gitmeniz gereken yer bir hayvanat bahçesi yerine bir hayvan barınağı olabilir. Burada evsiz hayvanları sevebilir ve birlikte vakit geçirmenin keyfine varabilir.
 1. Piknik yapın:Güzel havalarda tercih edeceğiniz bir kır, orman veya piknik alanında keyifli vakit geçirin. Burada hep beraber oyunlar oynayabilir ve birlikteliğin tadını çıkarabilirsiniz.
 1. Akşam yemeği sohbetleri: Akşam yemeklerini sohbet etmek, günün olaylarını paylaşmak için değerlendirebilirsiniz. O gün başınızdan geçen olayları anlatarak çocuğunuza ilk önce model olabilirsiniz. Bu sayede çocuklar hem başlarından geçen bir olayı sıralı olarak anlatabilme hem de duygularını ifade edebilme becerilerini geliştirme imkanı bulurlar.
 1. Alışveriş oyunu:Evde çocuğunuzla birlikte marketlerin alışveriş kataloglarını kullanarak alışveriş oyunu oynayarak para kavramını öğrenilmesine yardımcı olabilirsiniz.
 1. Çizelim anlatalım: Bu oyun için kalem ve bol miktarda kağıda ihtiyaç var. Kağıt yerine ayaklı beyaz tahtaları da kullanabilirsiniz. Önce küçük kartlara farklı kelimeler yazın. Daha sonra bu kelimeleri konuşmadan çizerek birbirinize anlatmaya çalışın. Bu oyunu zaman tutarak oynayabilirsiniz.
 1. Evde define avı: Evin bir yerine bir define sandığı (içinde ailece izleyeceğiniz bir film) saklayın. Daha sonra çocukların bu define sandığına ulaşmasını sağlayacak ipuçlarını hazırlayıp evin çeşitli köşelerine yerleştirin. Her ipucu notu bir sonraki ipucuna nasıl gidileceğini anlatır ve en sonunda ipuçlarını doğru çözen defineye ulaşır.
 1. Görsel hafıza oyunu:Bir tepsiye evde bulunan küçük eşyalardan birkaç  nesneyi toplayın. Herkesin bunlara dikkatle bakmasını sağladıktan sonra tepsinin üstünü bir örtü ile kapatın ve herkesin aklında kalanları kağıda yazmasını isteyin. Listesinde en çok doğru olan oyunun galibi olacaktır.
 1. Dokun-hisset-tahmin et: Nesneleri bir torba ya da kutuya koyun, oyuncular ellerini kutuya sokup dokunarak nesnenin ne olduğunu tahmin etmeye çalışsınlar.
 2. Ava çıkalım: Bu oyunda aile üyelerinden biri birkaç nesne ister, diğer oyuncular ev içinde ava çıkarak istenilenleri bulmaya çalışır, en çabuk ve istenileni tam olarak getiren puan kazanır.
 1. Haritada şehir bulmaca oynayın.
 2. Birlikte bir ağaç dikin ve onun bakımını çocuğunuza öğreterek ağacı sahiplenmesine yardımcı olun. Ağacın zamanla gelişimini birlikte gözlemleyin.
 3. Birlikte sessiz sinema oynayın.
 4. Müzeleri gezin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir