Baba Kız Etkinlikleri

BABA-KIZ AKTİVİTELERİ

1- Origami: Bir parça kâğıt alın, birkaç kere katlayın ve çocuklarınıza origami olarak bilinen Japon kâğıt katlama sanatını tanıtın. Basit bir kâğıt yaprağını birkaç hareketle kuş veya başka hayvanlara dönüştürdüğünüzde çok şaşıracaklar, hatta sizin gerçek bir sihirbaz olduğunuzu düşünecekler.

2- El yapımı hamurlar: Çocuklar her yaşta oyun hamuruna bayılırlar ve siz mutfağınızdaki basit malzemelerle kendi oyun hamurlarınızı yapabilirsiniz. Bir kâse un, yarım kâse tuz iki yemek kaşığı suda eriyen beyaz tartar tuzunu bir kâse su ekleyerek karıştırın. Biraz gıda boyası ve iki yemek kaşığı yağ ekledikten sonra orta ateşte, hamur tavadan ayrılıp top haline gelene kadar karıştırın ve soğutun, işte hazır!

3- Mevsim oyunları: Yağmurlu bir günde dışarıya çıkıp yağmur damlalarını yakalama oyunu oynayın. Evinizde rüzgâr gülü yapıp rüzgârlı bir günde dışarıda çocuğunuzla koşuşturun. Ya da güneşli günlerde gölgenizi takip etme oyunu oynayın.4- Koleksiyonculuk: Parka gidip yaprak toplama oyunu oynayın. Birbirinden farklı yaprakları bir araya getirip bir kağıdın üzerine yapıştırın. Sonra isterseniz onu çerçeveleyebilirsiniz. Bu oyunla çocuğunuz koleksiyon yapmayı öğrenebilir.5- Kuklacılar: Bir çift çorabı el kuklasına dönüştürebilirsiniz. Düğmelerle kuklanın gözlerini, bir kağıt parçasıyla da ağzını oluşturun. Yaptığınız kuklaya bir isim verin. Sonra koltuğun arkasına geçerek kendi kukla gösterinizi düzenleyin.6- Karton oyuncaklar: İyi bir şekilde değerlendirildiğinde karton kutular birçok oyunda kullanılabilirler. Kartondan ev yapmak için üzerinde iki küçük pencere açmakla işe başlayabilirsiniz mesela.7- Minik ressamlar: Çocuklar rengârenk boyalarla kağıt üzerine kendi izlerini bırakırlar. Ona eşlik edebilir ve sonrasında ortaya çıkardığınız eserlerle mini bir sergi hazırlayabilirsiniz.8- T-shirt boyama: İhtiyacınız olan kızınıza ve size uygun bedende birer beyaz t-shirt ve rengârenk kalemler. Tasarlayacağınız t-shirtleri giyip birlikte yürüyüşe çıkmak hem sizin hem de sizi görenler için kocaman bir gülümseme sebebi olacaktır.9- Bitki yetiştirmek: Minik bahçıvanınızla birlikte bir çiçek büyütebilir ya da meyve yetiştirebilirsiniz. Bir canlının yaşamına birlikte şahitlik etmek ikiniz için de keyifli olacaktır.
10- Fotoğraf albümü:  Doğumundan itibaren tatilde, doğum günlerinde, diğer özel günlerde çekilen fotoğraflarınızı birlikte bir albüme yerleştirebilirsiniz. Baba-kız albümü gelecekte de elinize aldığınızda sizi gülümsetecek güzel bir hatıra olacaktır.

11- Film keyfi: Beraber bir kâse dolusu patlamış mısır hazırlayıp sonrasında seçtiğiniz güzel bir filmi izleyebilirsiniz. Belirleyeceğiniz bir günü film gecesi ilan edin, çocuğunuz o günü iple çekecektir J12- Kuaförcülük: Önce kızınızın saçlarını yıkayın sonra aynanın karşısına oturtun. Saçlarını tarayın, kurutun, renkli tokalar takın. Farklı saç modelleri deneyin. Topuzlar, örgüler, iki kuyruklar… İsterseniz sonra o da sizin saçlarınızı yapar. Biz isteyeceğine eminiz!

13- Yeni enstrümanlar yaratmak: Mutfak aletlerinden bir orkestra yaratmaya ne dersiniz? Çocuklar gürültü yapmayı severler. Tavalar, kaşıklar, tencereler, tenekeler… Yaratıcılığını konuşturun.
14- Hikâyeciler: Çocukların hayal güçleri çok geniştir, kullanması için onu mutlaka cesaretlendirin. ‘Bir varmış bir yokmuş’ diyerek işe başlayabilirsiniz. Çocuklarınızdan kendi hikâyelerini anlatmalarını isteyin! Ya da okuduğunuz kitabı yarıda keserek devamını onun yaratıcılığına bırakabilirsiniz.

15- Maça gitmek: Aynı takımı tutan baba-kız olarak formalarınızı giyip evde ya da statta maç izleyebilirsiniz. Farklı takımları tutsanız dahi spor bilincini ve farklılıklara saygı duymayı sizden öğrenmesi güzel bir kazanım olacaktır.
16- Beraber bir dövüş sanatı öğrenmek: Birlikte bir kursa yazılmak hem kızınıza hem de size farklı deneyimler yaşatacaktır. Kızınızın savunma tekniklerini bir eğitmenden sizin eşliğinizde öğrenmesine fırsat verebilirsiniz.
17- Birlikte yemek yapmak: Yemek yapmak eğlenceli olduğu kadar eğitici bir oyun olabilir. Çocuğunuza pişirdiğiniz yemeği süslemesi için fırsat verebilirsiniz. Gözler için zeytin, saçlar için rendelenmiş havuçlar, dudaklar için domates J Yemek yaparken sohbet etmek, şarkı söylemek ve günün değerlendirmesini yapmak ilişkinize yapacağınız en güzel yatırımlardan olacaktır.

18– Bisiklete binmek: Bisiklete binmeyi öğreterek başlatabileceğiniz serüveni, bisiklet turları yaparak ve yeni yerler keşfederek sürdürebilirsiniz.19- Balık tutmak: Bir olta takımı edinip, ona balık tutmayı öğretebilirsiniz. Bundan keyif alırsa, babasından öğrendiği güzel bir hobisi olacaktır.20- Birlikte bulmaca çözmek: Çocuğunuzun kelime dağarcığına da önemli katkılar sağlayacak bu aktiviteyi, yarışmaya çevirerek daha heyecanlı hale getirebilirsiniz.21- Harita oyunu: Büyük ölçülerde bir Türkiye Haritasını ya da Dünya Haritasını yere serip, kapalı gözlerle rastgele seçeceğiniz şehir hakkında bilgiler paylaşmayı deneyebilirsiniz.22- Uçurtma yapmak: İhtiyacınız olanlar çıta, renkli kağıt, ip ve birkaç çivi. Yaratıcılığınızı konuşturup birlikte eşsiz bir uçurtma tasarlayabilirsiniz. Sonrasında birlikte uçurtmanızı uçurmanın keyfini çıkarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir