Çocuklarda Alt Islatma

ÇOCUKLARDA ALT ISLATMA – ENÜREZİS

Çocuklar kaç yaşında tuvalet alışkanlığı kazanır?

Çocuklar mesane kaslarının kontrolünü 2-3 yaşlarına geldiğinde kazanır. Gündüz genellikle 2 yaş civarında, gece ise 4-5 yaşları arasında alt ıslatma sorunu ortadan kalkar.

Alt ıslatma ne zaman problem olarak görülür?

Eğer çocuk, 5 yaşını geçmesine rağmen fiziksel bir neden olmadığı halde istemsizce idrar kaçırmaya devam ediyorsa, alt ıslatma problem olarak kabul edilebilir.

Çocuklarda alt ıslatma nedenleri nelerdir?

Fiziksel Nedenler:

* Şeker hastalığı
* Böbrek hastalıkları
* İdrar yolu enfeksiyonları
* Mesane problemleri
* Epilepsi
* Hipertiroidi
* Çeşitli parazitler
* Sinir-kas kontrolünün yavaş gelişimi
* Derin uyku

Psikolojik Nedenler:* Yeterince ilgi ve sevgi görmeme
* Aşırı ilgi görme (alt ıslatmaya eşlik eden bebeksi hareketler ve konuşmalar)
* Aile içinde yaşanan huzursuzluklar
* Anne-baba arasındaki tartışmalar
* Anneye duyulan aşırı bağımlılık
* Ailenin aşırı koruyucu tutumu
* Çocuğun yaşadığı stres, korku ya da kayıplar
* Aileye yeni katılan birey, kardeş kıskançlığı
* Tuvalet eğitimindeki yanlış tutumlar (baskıcı-zorlayıcı tutum ya da hiç eğitim verilmemesi)

Genetik Faktörler:Araştırmalarda; tek ebeveyn çocukluğunda alt ıslatma problemi yaşadıysa, çocuğunda aynı durumun görülme olasılığı %44; hem anne hem de baba bu problemi yaşadıysa çocuğunda aynı durumun görülme olasılığı %77 olarak belirtilmektedir.
Aile çocuğa nasıl yaklaşmalıdır?
Anne-babanın çocukla sıcak iletişim kurması, problemin çözüleceğine dair çocuğa güven vermesi süreç boyunca çok önemlidir. Alt ıslatma sorunu yaşayan çocuğa bağırmak, hakaret etmek, suçlamak ve cezalandırmak ters tepkiler yaratabileceği gibi özgüven kaybına neden olur. Sorunu çözmek adına yapılan su içirmeme ya da gece rastgele saatlerde çocuğu uyandırma gibi yöntemler tedavi için kesin bir çözüm değildir. Bu yöntemler yerine kuru kalktığı zamanlarda çocuğu ödüllendirmek, motive edici ifadeler kullanmak faydalı olacaktır. Başaramadığı zamanlarda ise çocuğa zaman tanımak, sabırlı ve sevecen bir tutum içerisinde olmak ve çocukla işbirliği içinde olunduğunun hissini vermek süreci kolaylaştıracaktır.

Çocuklarda alt ıslatma tedavisinde neler yapılmalıdır?

 • İlk adım olarak herhangi bir fiziksel sorun olmadığından emin olunmalı ve idrar torbasının gün boyunca nasıl çalıştığını görmek için bir sağlık profesyonelinden destek alınmalıdır.
 • Fiziksel nedenler elendikten sonra psikolojik nedenler üzerinde durulmalı ve bireysel terapi, oyun terapisi ya da aile terapisi uygulanmalıdır.
 • Beslenme alışkanlıkları gözden geçiril­meli ve günlük sıvı alımı düzenlenmelidir.
 • Sıvı alımı uykudan 2 saat öncesinde mümkün olan ölçüde kısıtlanmalıdır. Akşam yemeği sonrasında çay, kahve, gazlı içecekler ve tuzlu gıdalardan kaçınılmalıdır.
 • Çocuğun uzun süreli ekran kullanımı ve masa başı etkinlikleri kısıtlanmalı, fiziksel aktiviteler düzenlenmelidir.
 • Evde, okulda ya da sosyal alanda çocuğun 2-3 saatte bir düzenli tuvalete gitmesi sağlanmalıdır. Çocuğun pelvik kaslarının gevşemesi ve mesane ile bağırsakların tam boşalma­sının sağlanması için, tuvalette doğru po­zisyonda oturduğundan, ayaklarının yere bastığından emin olunmalıdır.
 • Yatmadan önce çocuğun mutlaka tuvalete gitmesi sağlanmalıdır.
 • Çocuğun gece tuvalete ulaşması kolay olmalıdır. Yatağının konumu uygun şekilde belirlenmeli ve gerekirse bir ışık açık bırakılmalıdır.
 • Bez bağlamaktan kesinlikle kaçınılmalıdır.
 • İdrar kaçırma sonrası yapılacak temizliğe (çocuğun temizlenmesi, giysilerinin yıkanması, çarşafının değişikliği vb.) çocuğun yardımı sağlanmalıdır.
 • Baskı ve ceza uygulamalarından uzak durulmalıdır.
 • Çocuğun ıslak ve kuru geceleri takvim şeklinde not edilmelidir.

Çocuklarda alt ıslatma tedavisinde ilaç kullanılmalı mıdır?

Alt ıslatma tedavisinde, problemin fiziksel nedenlerden kaynaklandığı belirlenirse ilaç kullanımı gerekebilir. Bu ilaçlar çocuğun idrar torbasının kapasitesini genişletmek, uyku derinliğini azaltmak ve idrar salınımını azaltan hormonları artırmak gibi etkinlikler gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir