Çocuklarda Korku

Korku nedir?

Korku, üzülmek, sevinmek, kızmak gibi doğal bir duygudur. Korku veren uyaran ani ve beklenmedik bir durumda ortaya çıkabilir. Bu nedenle korkular ile baş etmenin yolu korku ile uygun şekilde başa çıkmayı öğrenmektir.

Çocuklarda korkular nasıl ortaya çıkar?

Korkunun ortaya çıkmasında birkaç faktör etkilidir. Korkunun ne olduğunu bilmeye başlayan çocukta korkma davranışı görülebilir. Çocuklar, büyürken anne ve babalarını gözlemlerler. Onların olaylar karşısında neler yaptığını taklit ederek onları rol model alırlar. Arkadaşlar, öğretmenler, televizyon ve bilgisayar oyunlarından da gördüklerini model alabilirler. Yaşadığı bir durumdan sonra anne endişeli bir tutum sergilerse de bu davranış çocukta negatif etki yaratabilir. Ayrıca büyüdüğü ortam fazla korumacı bir yapıdaysa çocuk farklı ortamlara girmekten çekinir ve farklı şeyler denemekten korkar. Tüm bu faktörlerin yanı sıra erken çocukluk döneminde bazı durumlar ve davranışlar da korkuların gelişmesine neden olabilir.

Sık rastlanan çocukluk korkuları nelerdir?

 • Ani seslere ilişkin korkular.
  • Yabancılara karşı duyulan korku.
  • Su korkusu.
  • Karanlık korkusu.
  • Anne ve babayı kaybetme korkusu.
  • Arkadaşları tarafından dışlanma korkusu.
  • Yeni bir kardeşin doğacak olması nedeniyle duyulan korku.
  • Tuvalet ve banyoya gitme korkusu.
  • Kalabalık içine girme korkusu.
  • Okul korkusu.

Korkular çocuk büyüdükçe değişiyor mu?

    Yaşı    Gruplar             Korkması Normal Durumlar
   2-3 YaşKaranlık, hayvanlar, anne-babadan ayrı kalma
   4-5 YaşGök gürültüsü, şimşek, hayali varlıklar, acı duyma, yaralanma
   6-7 YaşHayali varlıklar, yalnız kalmak, küçük düşmek
      9 +Okul sınavları, sevdiklerinin ölmesi, kıyamet, doğal afetler

Çocuğunuz korktuğun da nasıl davranmalısınız?

1-Zorla üzerine gitmeyin: Bazı durumlarda korku yaratan durumlar hakkında konuşmak istemeyebilir. Kendisi konuşmak istediğinde çocuğunuzu dinlemek için yanında olduğunuzu belirtebilirsiniz.

2- Çocuğunuz anlaşıldığını hissetsin:  En önemli şey, çocukla empati kurabilmek.Bu yüzden korkusu olan bir çocuğu asla yargılamamak gerekiyor.

3- Güven duygusu aşılayın:  Çocuğu dinlemek, onunla daha fazla vakit geçirmek ve korkulan objelerle ilgili bilgilendirme yapmak, sorunun aşılmasına olumlu etki sağlar.

4- Korkuları pekiştirmeyin: Korkularında sürekli yanında olmak yerine korkusunu aşması için destekleyebilirsiniz. Tek başına uyumaktan korkuyorsa sürekli birlikte uyuyarak bu durumu pekiştirmek yerine uyuyana kadar başında kitap okuyabilirsiniz.

5- Çocuğunuzu ciddiye alın: Bazen büyükler, çocukların korkularını hafife alabiliyor. Ciddiye alınmama duygusu çocukların ruhsal dünyasında olumsuz etkilere sahiptir.Sizin kendisini anlamadığınızı düşünmesine neden olabilir.

Anne-Babalar neler yapabilir?

 • Bu durumu daha iyi anlamak için başka yöntemler sunabilirsiniz. Örneğin korku yaratan durumunun resmini yapmak yardımcı olacaktır.
 • Masallar ve hikayelerin kullanılması da etkilidir. Yaşanılan durumla ilgili masalı sizde yaratabilirsiniz. Masalda önemli olan sonunda bu durumla baş etmenin yolunu verebilirsiniz. (Sizin yaratacağınız hikayenin kahramanını hayvanlardan seçmeniz etkili olacaktır.)
 • Çocuğunuzun kendi duygularının farkında olması ve onları ifade edebilmesi önemlidir. Sizde çocuğunuza model olarak duyguları tanımasına yardımcı olabilirsiniz. Duygularının farkında olan çocuğun onlarla baş edebilmesi kolaylaşır.

Ne zaman uzman desteğine ihtiyaç vardır?

Korkular çoğunlukla 6-7 yaş-okul çağı itibariyle kendiliğinden geçebilir. Fakat korkuların tamamen geçmesi elbette ki mümkün değildir. Hepimiz insan olarak bir şeylerden korkuyoruz. Korkuların yaşam aktivitelerimizi engellediğini anladığımız anda bir uzmandan destek almaya ihtiyaç vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir